instagram

merdumgiriz
Fethiye'de yazlık sahibi 50'sine merdiven dayamış emekli Nurten Öğretmen paylaşımları yapmaya başladığım uygulama. Pencere kenarında duran menekşem çiçek açmış, onu paylaşıyorum mesela. Lilyumum bahçemin gözdesi. Ortancalarım rengârenk. Kahve bahane, muhabbet şahane. Yazlığa da beklerim bu sene.

whatsapp mesaj kazaları

mavikaranlik
arkadaş grubuna atılması gereken bir görseli yanlışlıkla iş yerinin kurumsal grubuna atmam ve anlık olarak şirketten yükselen haykırışla gülmeler, masayı yumruklamalar ve birim müdürüyle göz göze geldiğim o 10 - 20 saniyelik süreci bana üzülerek hatırlatan başlık.

çocukların her şeyin tadına bakması

mahur
tadına bakmaktan çok ağzına götürme olmalıydı diye düşündüğüm bir başlık. Büyük bir ihtimalle çocukların en güçlü duyularının, tat alma duyusu olmasından kaynaklanabilir. Görmek, duymak, koklamaktan çok ağızlarıyla eşyayı tanımak istemek.

çocukların her yere koşarak gitmesi

mahur
Dünya bile dönüyorken çocuklar niye dursun dediğim durumdur. Bazen zor, bazen daha zor olabilir ama bir sure sonra kabul edip alıştığınız ve oldukça sık görülen bir davranıştır. Parkta görmüşlüğüm var; yine koşan bir çocuk ve çözüm olarak tasma. Köpeklere takıldığı gibi bele takılan bir tasma ve çocuk daima hareket halindeyken yorulan aile bireylerinin değişimi ile hiç boş bırakılmayan bir yavru.

çocukların her şeyin tadına bakması

nurse
Aydan aya değişen lezzetlerdir.
Pusette hareketsiz yatarken eller, parmaklar bazen önlük.
Emeklerken yerdeki gördüğü bütün kırıntılar.
Ayağa kalkıp yürüdüğündeyse( bir iç çekme...) herşey, tüm dünya! Deterjandır, meyvedir, sebzedir, topraktır, kağıttır, kalemdir, ilaçtır.

çocukların her yere koşarak gitmesi

merdumgiriz
Çok sık düşüp yaralanmalarına neden olan durumdur. Bütün gün telaşlı ve öfkeli bir hâlde peşlerinde dolaşıp "yavaş!", "koşmadan yürü!" gibi uyarılarda bulunmak zorunda kalırsınız. Düşüp ağızlarını burunlarını kırdıktan hemen sonra omzunuzda ağlamak amaçlı koşa koşa gelirlerken, öfkeniz yerini üzüntüye bırakır.

kuantum

nushirevan
Z kuşağının avengers endgame veya dark gibi diziler sayesinde "yaw bu nasıl bişiymiş?" Diye merak edip araştırmalara giriştiği bilim dalı. Aslında bilim felsefesi de denilebilir ama artık günümüzde bazı deneyler yapılabildiği için bir bilim dalı.

Öyle bir dünya ki, bildiğiniz bütün fiziği, matematiği unutun. Bizim dünyamızda 1+1=2'dir ancak kuantum evreninde 1+1= sonsuzdur.. 2 de olabilir 3 de. Bildiğimiz, genel geçer mantık kurallarının alabildiğine zorlandığı bir dünyadır kuantum mekaniği. Evrendeki madenin enerjiden oluşan tüm atomlarının birbirleri ile sonsuz iletişim halinde olduklarını ve hatta yüce bir bilinç sahibi olduklarını iddia eder.

Schrödinger'in Kedisi adlı deneyde, bir kutuda bir zehir ile yalnız bırakılan bir kedi vardır. Kimyasal düzenek, belli bir süre sonra harekete geçecek ve kediyi öldürecektir. Kuantuma göre, kutuyu açıp bakana dek, kedinin 2 farklı sonucu vardır. Kedi hem hayattadır, hem de ölmüştür. Bu sadece kedinin kutudaki %50 var olma şansı ile ilgili değildir. Schrödinger denen bu abi, kimyasal tepkime yapan maddeyi, yani atomaltı bir müdahalenin, büyük bir canlının kaderine yön vermesi için yapar bu deneyi. Mikro evrenin, makro evrene müdahale edip, kaderine yön verebildiğinin kanıtı gibidir.

Peki kedi nasıl olur da hem canlı, hem ölü olabilir? Bunu bir benzetme ile anlatalım:

Pinokyo eğer "birazdan burnum uzayacak" derse ne olur? Eğer burnu uzamazsa yalan söylemiş olacağından burnu uzar. Yok, burnu uzarsa doğru söylemiş olacağından burnunun uzamaması gerekir. Bize paradoks gibi görünen şeyler, kuantum evreninin ta kendisi olabilir.

İnceledikçe içine düşeceğiniz, mantık duvarlarınızı yıkabilecek, beyin yakan, atomaltı bir evren.

Ve en önemlisi, metafiziği de açıklayabilen tek bilim dalı.

sözlük bir sınıf olsaydı

merdumgiriz
Miyop olduğu için en önde oturmaya mahkum olan, sessiz, sakin ama derslere katılan, sınıfın geneli tarafından sevilen ama yalnız kalmayı tercih ettiği için sınıftaki hiçbir gruba dahil olmayıp kendi halinde takılan, sosyometri tekniğinde "çekimser/dengesiz öğrenci tipi" olarak tanımlanan, beslenme saatinde ellerini temizlediği ıslak mendili sırayı silmek için de kullanıp öyle çöpe atan, düzenli olarak gerçekleştirilen eğitsel kol seçimlerinde adını her seferinde kütüphanecilik kulübü başkanlığına yazdıran öğrenci.

Gayet renksiz, sönük, sıkıcı bir kişilik evet. Bazen o da sıkılıyor.

ceviz ağacı

nushirevan
Bulunduğu bölgeye sülfür gazı salgılayan, bu yüzden çevresinde başka bitki yetişmesine fırsat vermeyen ağaç. Sülfür, havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve dibine yatanı sersemletir derler. Şimdi anlayabildiniz mi "ben bir ceviz ağacıyım, gülhane parkında" şarkısındaki "ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında" dizelerini (bkz:bgv)
1

erdem bayazıt

secret men
Ülkemizin yetiştirdiği önemli edebiyat insanlarından Erdem
Bayazıt'ı vefatının 12. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.‬
Nice güzel adamlar yetiştirmek ümidiyle..


z kuşağı

can
2000 ve sonraki yıllarda doğan bireyleri ifade eden Z Kuşağı, diğer kuşaklara göre değer yargıları bazı farklılıklar içermesi nedeniyle farklı bir kuşak olarak değerlendiriliyor.

4 temmuz hıttin zaferi

secret men
Hıttin Muharebesi, 4 Temmuz 1187 tarihinde, Birinci Haçlı Seferi'nde Kudüs'te kurulmuş olan Haçlı devleti olan Kudüs Krallığı'nın Kralı Lüzinyanlı Guy'un askerleri ile Selahaddin Eyyubi komutasındaki Eyyubiler ordusunun Taberiye Gölünün batı yakasında Taberiye kalesi yakınında bulunan Hıttin köyü ve volkanik "boynuz" şekilli Hıttin Tepesi civarında yapılan bir muharebedir. Selahaddin Eyyubi komutasındaki Eyyubi ordusu, Kudüs Krallığı ordusunun etrafını sararak imha etmiş; 17.000 Haçlı asker öldürülmüş ve Kudüs Kralı Lüzinyanlı Guy bu muharebe sonunda esir düşmüştür.

amerikan bağımsızlık günü

mahur
Amerikan Bağımsızlık Günü (Independence Day), genellikle „4th of July“ (4 Temmuz) olarak da bilinir. ABD'nin, Birleşik Krallık'tan 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra tüm yurtta federal tatil ilan edilmiştir.

altı şapka tekniği

can
Altı şapkalı düşünme tekniği Sınırsız bir merak duygusu, riske girmeyi göze alabilmek, tuhaf ya da mantıklı önceden var olmayan fikirlerin üretilmesi, ortaya yeni bir şey koyma isteği, diğer insanların göremediklerini görerek gün ışığına çıkarmak.

caretta caretta

mahur
Deniz kaplumbağalarıdır. Denizde yaşayan bu canlılar sadece yumurtlamak için karaya çıkarlar. insanlar yüzünden nesli tükenme tehlikesi yaşayan caretta carettalar oldukça büyük kütlelere ulaşırlar ve ömürleri de oldukça uzundur. Havadaki oksijenle nefes alabiliyorlarken uzun süre denizde nefes almadan kalabilirler.

ozan güven

nushirevan
Karısını dövdüğü iddia edilen oyuncu.


Kadına şiddet söz konusu olduğunda ortalığı yangın yerine çeviren sosyal medya ahalisi, zanlı kendi cenahlarından olduğunda sus pus olduklarını da görmüş olduk. Önce ismail küçükkaya şimdi de ozan güven.. Hani kadının beyanı esastı? Hayır kurbanların ellerinde darp raporları da var ama nedense "yok canım yapmamıştır" diye kestirip atılıyor. Neden? Çünkü onlar; laik türkiye'nin aydın, kemalist ünlüleri.. sizin çifte standardınızı seviyim

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol