amerikan bağımsızlık günü

mahur
Amerikan Bağımsızlık Günü (Independence Day), genellikle „4th of July“ (4 Temmuz) olarak da bilinir. ABD'nin, Birleşik Krallık'tan 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra tüm yurtta federal tatil ilan edilmiştir.

altı şapkalı düşünme tekniği

can
Altı şapkalı düşünme tekniği Sınırsız bir merak duygusu, riske girmeyi göze alabilmek, tuhaf ya da mantıklı önceden var olmayan fikirlerin üretilmesi, ortaya yeni bir şey koyma isteği, diğer insanların göremediklerini görerek gün ışığına çıkarmak.

caretta caretta

mahur
Deniz kaplumbağalarıdır. Denizde yaşayan bu canlılar sadece yumurtlamak için karaya çıkarlar. insanlar yüzünden nesli tükenme tehlikesi yaşayan caretta carettalar oldukça büyük kütlelere ulaşırlar ve ömürleri de oldukça uzundur. Havadaki oksijenle nefes alabiliyorlarken uzun süre denizde nefes almadan kalabilirler.

ozan güven

nushirevan
Karısını dövdüğü iddia edilen oyuncu.


Kadına şiddet söz konusu olduğunda ortalığı yangın yerine çeviren sosyal medya ahalisi, zanlı kendi cenahlarından olduğunda sus pus olduklarını da görmüş olduk. Önce ismail küçükkaya şimdi de ozan güven.. Hani kadının beyanı esastı? Hayır kurbanların ellerinde darp raporları da var ama nedense "yok canım yapmamıştır" diye kestirip atılıyor. Neden? Çünkü onlar; laik türkiye'nin aydın, kemalist ünlüleri.. sizin çifte standardınızı seviyim

sosyal medya

talimterbiyekurumu
Gereksiz ve haksız kazancın dijital ülkesi. Saçma sapan video ve fotoğraflarla özentiliği ve ahlaksızlığı kazandırıp değer ve kültürü unutturan mecra. Saçma salak kızların ergen düşünceleriyle makyaj yaparak kıyafet giyerek yanlış ve boş örnek olarak zengin oldukları ve herkese bunu aşıladıkları bi çağda en en en mantıklı şeyi reis yapıyor. allah yar ve yardımcısı olsun.

sosyal medya

nushirevan
Bugün itibarıyle cumhur başkanımızın "denetlenecek, kontrol altına alınacak, yoksa kısıtlanacak" minvalinde açıklamaları ile yeni bir düzenleme geleceği ilan edilen mecra. Şahsen olumlu buluyorum. Sosyal medya kimliksiz şahısların suç işleme veya teşvik etme platformu olmamalı. X kişisi Y kişisine hakaret suçu işliyor, y hakkını aramak için adalete başvurduğunda yargı, sosyal medyadan bilgi istiyor. Başta abd olmak üzere, dünyanın bir çok yerinde ofis açan ve bu talepleri yerine getiren mecra (örneğin twitter) mesele Türkiye'de olunca bilgi vermiyor. Söven sövdüğü ile kalıyor. Tamam sosyal medya bir özgürlük alanı ama evrensel özgürlük tanımıdır "başkalarının hakkına girmeme" şartı. Bu meselenin etik boyutu. Bir de ekonomik boyutu var. Sosyal mecralar, kullanıcılar üzerinden kamyon yükü para kazanıyorlar. Yine diğer ülkelere bu faaliyetleri için vergi öderken, mesele Türkiye olunca ödemiyorlar. Sadece bu mu? Elbette hayır, bir de meselenin sosyal durumları var ki, sadece bu bile kısıtlanma sebebi olmalıydı. Terör örgütleri bu mecralardan organize olabiliyorlar. Çünkü denetim yok. Hatırlayın Ankara Gar'da bir patlama olmuştu. Faillerden birisinin saatler öncesinde bombasının reklamını bile yaptığı ortaya çıktı.

Ancak "ak parti dünyanın en doğru işini de yapsa alkışlayacak değiliz" diyenleri temsil eden bir güruh (bkz:kronik istemezükçüler) yine sosyal medya yasasına karşı olduklarını beyan ediyorlar. Hadi kişisel meseleri görmeyelim, devletin bu meselede para kaybediyor bilader? Hani "Mevzubahis vatansa, gerisi teferruattır"dı? Özgürlük böyle bir şey değil sözlük. Adamın biri bana küfredecek, ben onu bulamayacağım, dava edemeyeceğim öyle mi? Yumurta bir hesabın ana-avrat sövüp ortadan kaybolma özgürlüğünü savunanlar, ya sövmekten keyif alan bi korkak, ya sövülmekten zevk alan bir namusuzdur. Net!

1 temmuz denizcilik ve kabotaj bayramı

secret men
Ülkemizin kıyı şeridindeki egemenlik haklarını geri alarak millileştiren ve Türk denizcilerimizin hizmetine sunan kabotaj yasası, deniz kaynaklarımızın kullanılması ve denizciliğimizin gelişmesi için çok önemli bir adımdır. Kabotaj kanunu ile karasularımızda egemenlik ve bağımsızlık sağlanmış, denizlerimize sahip çıkma bilinci milletimize aşılanmıştır. Ülkemiz son zamanlarda hem savunma sanayinde, hem denizcilikle ilgili yapmış olduğu atılımlarla kendi milli tankından, kendi uçağından, helikopterine ve denizlerle ilgili hâkimiyet noktasında bir dizi gelişmeyi hayranlıkla izlemekteyiz. Bu vesileyle tüm denizcilerimizi, deniz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyor, denizcilik sektörünün gelişiminde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize en içten selamlarımı iletiyor, başarılarının devamını diliyorum.

bütün acılar gelir geçer

nushirevan
hayatta gerçekten acı şeyler yaşayanların kalpleri bu acıyla yanmış ve sonunda patlamıştır. bu sebeple gerçek acıyı yaşayan insanlardan isyan duyamazsınız. başına gelen her talihsizlikte ortalığı yıkan, her şeye isyan edenlerse büyük ağaçların dibinde yeşeren yaban otlari gibidirler. ne kendi gölgeleri olur ne de kendi meyveleri...

louis pasteur

mahur
Kuduz aşısını bulan Fransız mikrobiyolog ve kimyager. Pasteur zamanının birçok devlet adamından çalışmaları için maddi destek istemiştir. Osmanlı devleti padişahı ikinci abdülhamid han kendisini istanbula gelmek şartıyla yardim edeceğini vaad etmiştir. Pasteur Kabul etmeyince osmanli devletinden üç bilim insanı ve maddi desteklerle fransa'ya gönderilmiş ve kuduz aşısı'nın bulunmasında büyük katkıları olmuştur.

karantina

mahur
italyanca kırk anlamına gelen "quaranta" kelimesinin kokenine dayanir. Venedikliler limanlarina gelen gemileri sehre girmeden önce 40 gün bekleterek salgın hastalıkları önlemeye çalışmışlardır.

hijyen

mahur
Köken olarak yunanca bir kelime olan hijyen ;Yunan ve Roma mitolojisinde Hygieia (Ὑγιεία) veya Hygeia (Ὑγεία) olarak geçmektedir ve tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. Babasının iyileştirme temalı mitolojik görevini Hygieia koruma temalı olarak gerçekleştirmektedir. Hijyen kelimesinin etimolojik kökeni de içerdiği anlam bakımından aynı zamanda tanrıçanın ismi ile özdeştir.

z kuşağı

mahur
90lı yılların sonlarında teknoloji ve internetin içinde doğmuş nesildir. Kendileri hakkında çok atılıp tutuluyor bazen alaya alınıyor ama ben tam olarak nedir veya ne değildir bu z kuşağı anlayamadım.

dark

nushirevan
3.sezonu ile beynimizi pelte eden dizidir. Zaman yolculuğu, standart dizi izleyicisi için zaten anlamakta zorlanacağı bir konuyken, araya paralel evrenler fenomenini de dahil ettiler. "Bu kadarını anlayabilirler, daha da zorlayalım" demiş olmalılar ki aynı kişilerin farklı zaman ve farklı evrendeki hallerini bir araya getirerek ortaya 6 tane aynı kişi çıkartarak, kimin dünyası hangi zamanda sorularıyla zaman ve mekan mevhumundan izleyiciyi soyutlatmıştır. Aynı kişiliklerin, farklı zamanlarda, farklı evrenlerdeki versiyonu yetmiyomuş gibi bi de bunların dönüşmüş başka kişilikleri ile hepten çorba olmuş bir dizi ile karşı karşıyayız. Benzer bir deneyimi lost bize sunmuştu ama oradaki hikaye örgüsündeki mantık hataları dark'ta yok Allah'tan.. ilmek ilmek örülmüş senaryo belli ki. İlk sezonda izlediğimiz detayların, hikayeye katkı verecek şekilde 3.sezonda nüans olarak karşımıza çıkması tesadüflerle açıklanacak şey değil. einstein bu rosen köprüsünü görse ogs'sini hgs'sini kombine öder, çıkar üstüne "şampiyon başakşehir" bayrağı asar, kendini zamanın sularına bırakırdı.

finalde thanos'un parmak şıklatmasına bağladılar. Bizim ikili melek oldu iyi mi?

sineklerin tanrısı

nushirevan
Kitabından önce filmini seyrettiğim eserdir. fareler ve insanlar da bunun tam tersini yaptım. Herneyse.. Gerisi spoiler =>

Filmin şüphesiz en vurucu yeri, artık bir ölüm kalım mücadelesine dönüşen iktidar kovalayan çocukların, yetişkinlerin gelmesiyle "hayırdır gençler? bi sıkıntınız mı var?" Diye sorması ve az önce birbirini öldürmeye çalışan çocukları sarsıp gerçek dünyaya geri getirmesidir. O sorudan sonra çocuklar bile birbirine bakıp "har bi lan naabıyoz biz?" Triplerine girmişti. İzlerken gerim gerim gerilmiştim, yetişkinlerin sorusu beni de sarstı, "harbi la neyi paylaşamıyorlar ki?" Diye sorgulamıştım çocuk kafayla

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol