kocasının tiktok yasağı sonucu intihar eden kadın

serendipity
Hindistan'da gerçekleşen olaya göre iki çocuk annesi yirmi dört yaşındaki bir kadın, kocasının (bkz:tiktok) uygulamasını yasaklaması sonucu intihar etti.

Anitha adlı genç kadın, video oluşturma ve paylaşma uygulaması olan TikTok'ta çok fazla vakit geçirdiği, çocukları ihmal ettiği ve bunun bir bağımlılığa dönüştüğü gerekçesiyle eşi Shiva tarafından uygulamayı kullanması yasaklandı.

Genç anne zehir içerek intihar etti. Zehiri içtiği anları da kayda alarak videoyu WhatsApp üzerinden o sırada çalışmak için Singapur'da bulunan kocası Shiva'ya gönderdi. Genç kadın hastanede hayatını kaybetti.
kocasının tiktok yasağı sonucu intihar eden kadın
haber kaynağı

veritabanı

mavikaranlik
en basit hali ile birbirleriyle ilişkili olan bilgi ve kayıtların toplandığı bir bütün, alan anlamına gelir. Büyük miktarla da ki verileri depolayarak kullanacağımız zaman eleyip bize verebilecek türde yazılımlar sayesinde günlük hayatımızda işleri kolaylaştırmaktadır.
Tüm firmalar, iş yerleri kurumsal veya bireysel anlamda aklımıza gelebilecek her türlü kuruluş veri tabanına ihtiyaç duyar. Gerek müşteri bilgileri gerek çalışan bilgileri gerek ürün bilgileri olsun hepsinin bu verileri depolayabilecek bir alana ihtiyacı vardır. Veritabanları da bu ihtiyacın karşılanmasın da merkez konumdadır.

etbm

mavikaranlik
Hepimizin aslında fark etmeden yaptığı şeyin teklif türüne uyarlanmış halidir, özellikle e-ticaret reklamlarında gördüğümüz bu teklif türü reklamın üzerine fare imlecini taşıdığımız zaman olan değişiklikler, büyüme, şekil değişimi gibi özellikleri baz alarak teklif vermektedir. Reklam verenler bu etkileşimlere göre teklif vermektedir.

eg

mavikaranlik
açılım olarak etkin gösterim anlamına gelmektedir. Etkin görüntülenme sayısının işlenmesi için bazı kriterler mevcuttur.
Bir görüntülü reklamın %50'si en az 1 saniye,
Video reklamının kapladığı alan bazında %50'si en az 2 saniye oynadığında,
Büyük görüntülü reklamlarda reklamın %30'u 1 saniye görüntülendiği zaman
Etkin görülmüş olarak kabul edilmektedir.

to

mavikaranlik
Tıklama oranı şeklinde açılıma sahip olan bu terim yüzde ifadesi ile gösterilmektedir. Ne kadar ziyaretçi ne kadar reklama tıklamış ifadesinde bir TO hesaplamak mümkündür. Reklam başarılının en önemli ölçütü de TO kavramıdır, ayrıca reklamlarda yüksek gelir sağlayabilmenin en önemli etkenlerinden bir tanesidir.

Aynı şekilde bu oranı da formülüze etmemiz mümkündür.
(Tıklanma Sayısı / Sayfa Görüntülenmesi) x 100
İfadesi ile bu oranı bulabiliriz. 4705 sayfa görüntülenmesine sahipsiniz ve reklamlarına toplamda 43 kere tıklanmış dersek, formül sonucu ile ulaşacağımız sonuç 0,91 yani %91 olacaktır.

tbm

mavikaranlik
Açılımı tıklama başına maliyet şeklinde olan terimdir. Tıklama başına düşen ortalama gelirin rakamını bizlere bildirmektedir. Örnek ile açıklamak gerekirse performans raporunda karşınıza çıkacak olan bu terim gün boyunca tıklamalardan kazandığınız gelirin tıklama sayısına bölünmesiyle ortaya çıkar.

bgbm

mavikaranlik
Adsense terimidir. Açılımı bin gösterim başına maliyet şeklinde olmaktadır. Aldığımız 1000 gösterimden elde edeceğimiz tahmini kazançları ifade etmekte kullanılmaktadır. Bu terimi ifade etmenin en etkili yöntemi formülüze etmek olacaktır.
(Tahmini Kazanç / Sayfa Görüntülenmesi) x 1000
işlemi bize BGBM sonucunu verecektir.
Bu kavramı artırmak için izlemeniz birkaç yol bulunmaktadır.
Kitleinizin ve içeriklerinizin kalitesi,
organik trafik, anahtar kelimeler,
web sitesinde sorunların çözümleri,
reklam eleme (başarılı reklamların yayınlanması),
fazla reklam birimlerinden yararlanma,
doğru reklam boyutlandırmaları
şeklinde sıralanabilir.

yapay zeka

mavikaranlik
Yapay zeka içerisinde hiçbir canlı organizma barındırmadan tamamen yapay, cansız araçlar, etkenler ile oluşturulan fakat böyle olmasına rağmen insanlar gibi davranışlar sergileyebilen makineler olarak tanımlanabilmektedir. En klasik örneğini izlediğimiz film ve diziler, okuduğumuz kitaplar çerçevesinde robotlarda hayal edebiliyoruz.

Bir İngiliz bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve kriptolog olan Alan Turing yapay zekâ kavramı ile ilgili ilk adımları atan kişidir. Kendisinin oluşturduğu ve ismine Turing testi dediği bir deney sayesinde bilgisayarların, makinelerin düşünme yetisine sahip olup olmadığını gözlemlemek adına ilk kriterleri gün yüzüne çıkarmıştır.

Artık dünya devleri haline gelmiş Google, apple gibi şirketler yapay zeka konusunda milyarlarca dolarlık araştırma işlemlerini sürdürmektedir. Bu nedenle zaten hayatımıza ufak adımlar ile girmiş olan yapay zeka kavramını yakında şaşırtacak düzeyde gözlemlemeye başlayacağız.

Bilim kurgu teorileri yüzünden herkesin korktuğu, gelişmesini istemediği bir kavram haline gelen yapay zeka aslında tüm insanlığa kolaylık, fayda sağlayabilecek bir araç olduğunu yakında kanıtlayacaktır.

malware

mavikaranlik
Malware çok sayıda virüs çeşidini içinde barındıran virüs grubuna verilen bir isim olarak nitelendirilir. Verdiği zarar göz önüne alınırsa en tehlikeli virüs çeşitlerinden de bir tanesi olarak gruplaştırabiliriz.

Peki bu malware grubuna hangi virüs çeşitleri girmektedir?

Trojan
Rat
Stealer
Backdoor
Worm
Adware

Gibi birçok zararlı ve tehlikeli virüs çeşidi malware grubunun içinde yer almaktadır.

ghz

mavikaranlik
GHz kavramı özellikle bugün yeni bir bilgisayar almak isteyen herkesin karşılaştığı bir ifadedir. İşlemci modellerinin yanında görüyor olmamız bu kavramın bir çeşit işlemci ölçüsü olduğuna ilişkin düşüncelerimizin oluşmasını sağlamış olabilir. Açılım olarak Gigahertz denilen bu birim, işlemci hızını ve işleme kapasitelerini bize bildiren bir çeşit saat frekans birimidir.

Saat hızı, saat oranı gibi ek isimlendirmeler de almaktadır. Diğer bir anlamda bu kavram işlemcilerin saniye başı sağlayabileceği max. işlem sayısını ifade etmek için kullanılmaktadır. İşlemcinin sağladığı her hesaplama, 1 Hertz değeri ile kabul görmektedir.

GHz ile Hertz hesaplama ifadesine örnek verecek olursak, 3.0 GHz değerine sahip olan bir işlemci 30.000.000.000 (3 Milyar) Hertz kapasiteye sahip olur. Yani diğer bir ifade ile bu işlemcinin saniyede gerçekleştirdiği işlem sayısı 3 Milyar'dır. Tabii ki işin içine bir de işlemci çekirdeği girer ise bu rakamlar artacaktır. Çünkü çift çekirdekli bir işlemciye sahip olmak demek Hertz değerini 2 ile çarpmak anlamına gelecektir. Bu durumda da yine yukarıda ki örneği baz alırsak aynı işlemcinin 6 Milyar işlem kapasitesine sahip olacağını söyleyebiliriz.

mbps

mavikaranlik
İnternet dünyasında kullanılan standart hız birimine verilen isimdir. İngilizce olarak tam açılımı "Mega Bits Per Second" şeklindedir, 1 saniyede kaç mega bit aktarım gerçekleştiğini ifade etmektedir. 1 megabit bir veri 1 milyon bit veriye eşittir. Bu kavram en genel anlamıyla internet hızları ifade etme ve hesaplama işlemlerinde kullanılmaktadır.

Başlangıçta da bahsettiğimiz üzere "Mega Bits Per Second" şeklinde olan açılımı saniyede kullanılan mega bit değerini ifade eder.

MegaBit kavramının kısaltması "Mb" şeklinde olmaktadır. Sık yapılan hatalardan birisi bunun Megabyte ile karıştırılmasıdır. MegaByte kavramı isi "MB" olarak kısaltılmaktadır. Görüldüğü üzere Bit ifadesinde "b" harfi küçük Byte değerinde ise "B" harfi büyüktür.

zenmate

mavikaranlik
Ülkemizde hali hazırda halen yasaklı olan bir çok siteye erişmek isteyen insanların en çok tercih ettiği yazılımların başında gelmektedir. Zenmate bir çeşit VPN programıdır, yani ip değişimi sağlayarak internette güvenle dolaşmanıza imkan sunmaktadır.

Bunun yanı sıra üllkemizde yasaklı olan wikipedia gibi sitelere erişebilmenizi sağlar. Zenmate bilinenin aksine bir paket programı değildir. Eklenti olarak sunulmaktadır ve tarayıcı üzerinde aktif edilmektedir. Böylelikle tarayıcınız ile sörf işlemi sağlarken farklı ip de görünen lokasyon konumunuz ile hareket edebiliyorsunuz.

fransa üniversiteye geçiş sınavı soruları

yola park eden arac
743.594 lise öğrencisinin ilk aşamada cevapladığı sorulardır.
İşte öğrencilerin cevap verdiği "klasik" ve "ucu açık" sorular

Philo L (Edebiyat) konuları:
1. Konu: Zamandan kaçmak mümkün müdür?
2. Konu: Bir sanat eseri nasıl iyi biçimde açıklanır?
3. Konu: HEGEL'den alıntılanan metni (doğa kanunları ile beşerî -hukuktan doğan-kanunların arasındaki farka dair) açıklayınız.

Philo ES (Ekonomik ve toplumsal):
1. Konu: Ahlak, en iyi siyaset midir?
2. Konu: Emek, insanları ayrıştırır mı?
3. Konu: LEIBNIZ'ten alıntılanan metni (özgürlük, daha doğrusu özgür irade üzerine) açıklayınız.

Philo S (Bilim):
1. Konu: Çok sayıda kültürün varlığı insan türünün birliği önünde engel oluşturur mu?
2. Konu: Ödevlerini tanımak, özgürlüğünden vazgeçmek anlamına gelir mi?
3. Konu: FREUD'dan alıntılanan metni (bilimsel araştırmanın zaman içinde seyri üzerine) açıklayınız.

Philo T (Teknolojik):
1. Konu: Yalnızca değiştirilebilir olan şeyin mi değeri vardır?
2. Konu: Kanunlar bizi mutlu edebilir mi?
3. Konu: MONTAIGNE'den alıntılanan metni (bilgi üzerine) açıklayınız.

araç konvoyu oluştururken gelen gereksiz heyecan

nushirevan
bi düğündür, sünnettir, asker uğurlamadır, efendime söyleyim akrabalarla x şehrinden y şehrine gitmedir, arabaların arka arkaya dizilip hareket etmesiyle beraber gelen anlamsız sevinç, bişeyler yapıyor olmadan kaynaklı iyi hissetmelerdir. hayır noluyorda yani arabaları öyle dizdiniz tek sıra gidiyonuz tamam. o arka koltuktakilerin camdan el sallama ihtiyacı nerden doğuyor bilader? hayır sanki falcon roketindeyiz üst atmosferden çıkış yapıyoruz. önü sonu iki tane araba arka arkaya gidiyor hayırdır bu ne heyecan yaw? hadi arkadakiler atraksiyon meraklısı filan, ya sen yılların şoförüsün bilader "dur bak nasıl solluyorum" diye hava atmalar mı kaldı kendine gel! hayır neden yani? hayatınız bu kadar mı tekdüze, bu kadar mı rutine bağladınız herşeyi de bu kadarcık hareket aksiyon filmindeki "öndeki arabayı takip et" heyecanı yaratıyor bünyenizde? hayır bu bi de taşra versiyonu bunların.. metroda vagondan vagona el sallayanları da var neler gördü bu gözler..
[email protected]