24 kasım öğretmenler günü

the supreme female
dünyanın en gereksiz günü olabilir. kimse mesleğini yaptığı için kendini özel hissettme lüksüne sahip değil. kimse kantinciye hediye almıyor, hiç birimiz fırıncılar günü kutlamıyoruz . ama mesainin yarısını öğretmenler odasında geçiren, işlerini velilere hallettiren, sınava bir gün kala çıkmış soru indiren, 657'ye tabi, iş garantili, öğretse de öğretmese de parasını alan tiplere gelince hepimiz birer cömertlik timsali kesiliyoruz. eğitim öğretimin geldiği nokta ortada. daha dört işlem yapamayan, okuduğunu anlayamayan çocuklar var. öğretmen başarılı da olsa, başarısız da olsa maaşını yatırmaya devam edersen işte böyle olur. öğretmen babasının hayrına çalışmadıktan sonra benden hediye beklemesin.
imza: öğretmene hediye vermedi diye gözünden düşen öğrenci. işimi hakkıyla yapıyorumcular posta kutuma atlamasın. sanki babanızın hayrına çalışıyorsunuz.
mahur
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk'e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. Bu, 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.

Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun "başöğretmen" oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir

Tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü samimiyetle kutlarım. Allah yardımcıları olsun.


neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol