14 şubat sevgililer günü

nushirevan
Çiçek satışlarının tavan yapacağı günde uykularından uyanamayan esnafın kayıp günüdür. Mahallemdeki çiçekçi iyi okusun: Bilader ben 08:30'dan 09:00'a kadar bekledim, dükkanı açan olmadı. Allah bol kazanç versin ama "erken kalkan yol alır" gibi de bi sürü laf var.. Bi daha sokağına uğramam mesa ben..
nurse
Ortalıkta saçma sapan sahnelere şahit olduğum gündür. Değişiklik olsun diye değişik yollara sapılıyor. İnanılmaz saçma buluyorum. Birde gelip eşin ne almış diye soranlar var. Ağzının ortasına bi tane çarpcam..
sen daha bir sey gormedin
'Sevgilim var egosu' en çok bu tarihte ortaya çıkar. Psikolojik olarak kendilerini birer yığıntı gören insanlar bu egoya karşı direnemez, bu egonun kölesi olurlar. Hatta öyle bir egodur ki bu, şubatın 14'ünde sevgilim olsun ve sevgilim olduğunu herkes bilsin ister. Önemli olan sevgilisi değildir, sevgilisi olduğunu diğer insanlara ispatlayarak kendi yığıntı psikolojisini tatmin etmesidir.

Ben ise her şubatın 14'ünde birbirimizden ayrı kaldığımız 364 gün 6 saatlik bir sevgiliye sahibim.
ribaye
14 subat sevgililer günü nedir?
Bu özel gün insanin sevgi besledigi bir insanla, hayvanla, esyayla, çiçekle vb gibi seyler ile kutlandigi özel bir gündür. Fakat bilmeliyiz ki bu gün sadece bir insana duyulan degil, her seye duyulabilecek sevgilerin etrafta olabilecegini de bize hissettirir. Örnegin, bir insan bir insani degil de bir gökyüzüne asik olabilir, bir elmaya asik olabilir. Yani insan sadece insana degil her seye asik olursa o gün daha güzel olur. Siz de sizi en cok ne mutlu ediyorsa hadi ona onu ne kadar sevdiginizi söyleyin! Sevgi cogaldikça artar ve anlamlanir. Gününüz kutlu olsun!!!
martilara simit atan kadin
birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

Bir rivayete göre Valentine, öldürüleceği günden bir gün önce (14 Şubat) gardiyanın kız kardeşine "Valentine'ninden" imzalı bir aşk notu vermişti. Öldürülmesinin sebebi ise Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım etmiş olmasıdır.

Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak adlandırılır. Ve bu ay Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Antik Roma'da 15 Şubat (yani gamelyon ayının son günü), bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus'u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.

Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazlı kura çekerek bayram boyunca 'çift' olma alışkanlığı vardı. 469'da Papa bu gayri-Hristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda kızların değil azizlerin isimlerini yazılıydı.
cetinkrc
Bir güzele,güzelliğini hatırlatmak isterdim aynalardan önce...
14 şubat'tan önce hatırlamak isterdim seni ne kadar sevdiğimi...
anti
evli insanların unutmaması gereken günlerden bir tanesi.
unutulması durumunda ; +18 şiddet ve korku içeren bir gün ya da haftalar geçirebilirsiniz.
mahur
Sevgisini bir gün ile sınırlandırmak isteyenlerin günüdir. Sevgi ve maddiyat gibi iki zıt kavrami birlestiren bir gündür. Sevene her gün sevgiler günüdür.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol